Pamięci Zofii Turskiej

W miniony piątek ‒ 19 czerwca ‒ w Tymbarku odbyła się uroczystość, której głównym celem było upamiętnienie zasłużonej dla Tymbarku właścicielki dóbr ziemskich – Zofii Turskiej.
Historyczne wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w intencji zmarłych członków Rodziny Turskich i Myszkowskich oraz żyjących potomków rodzin. Po Mszy Świętej, wszyscy zgromadzeni w kościele udali się na cmentarz parafialny, by tam oddać hołd i złożyć kwiaty na grobie Zofii Turskiej, a potem w uroczystym pochodzie udać się do Parku, gdzie odbyło się odsłonięcie obelisku, upamiętniającego Zofię Turską i nadanie parkowi jej imienia.
Ostatnim punktem piątkowej uroczystości była konferencja poświęcona kulturze i tradycji Gminy Tymbark na przestrzeni wieków. Organizatorem wydarzenia byli Urząd Gminy Tymbark, tymbarska OSP, przy współfinansowaniu Województwa Małopolskiego w ramach projektu pn. Tradycje narodowe Gminy Tymbark na przestrzeni wieków.
Uroczystość uświetnili- Pani dr Barbarą Zych – wnuczka Zofii Turskiej wraz z rodziną, ks. dziekan Edward Nylec, ks. dr Andrzej Jedynak, ks. Prałat Franciszek Malarz, Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm RP, Starosta Limanowski – Jan Puchała, radni, dyrektorzy szkół, młodzież, mieszkańcy Tymbark, oraz młodzież z JS „Strzelec 2007″.
Warto wspomnieć, że Zespół Szkół od początku powstania przed 67 laty prowadził kształcenie młodzieży w budynkach tzw. „Nowego Dworku” do roku 1975 a następnie w nowo wybudowanych budynkach szkoły funkcjonującej obecnie jako Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku na terenie parku dworskiego. W tym okresie mury naszej szkoły opuściło ponad 8,5 tysiąca absolwentów w różnych typach szkół.

Skip to content