Obóz klas wojskowych – Nowiny 2015

W dniach od 4 do 8 maja 2015 roku uczniowie klas wojskowych uczestniczyli w terenowym obozie szkoleniowym u podnóża góry Mogielica w Beskidzie Wyspowym. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów z jednostki patronackiej – 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie.
Dla klas pierwszych priorytetem były zajęcia linowe i wspinaczka, przygotowujące do letniego obozu w 16 batalionie powietrznodesantowym w Krakowie. Klasy drugie w trakcie obozu rozpoczęły swój egzamin z przedmiotu przysposobienie wojskowe, obejmujący następujące działy: strzelanie i rzut grantem, łączność i szkolenie chemiczne w zakresie znajomości i posługiwania się sprzętem specjalistycznym, terenoznawstwo w zakresie posługiwania się mapą, kompasem oraz orientacja w lesie, szkolenie saperskie, taktyka z uwzględnieniem znajomości zachowania się na polu walki i praktyczne jej zastosowanie, wspinaczka i zajęcia linowe. Dodatkowo uczniów klas drugich czeka egzamin z pływania oraz praca pisemna, która ma być sprawdzianem nabycia wiedzy teoretycznej z przedmiotu przysposobienie wojskowe.

Uczniowie uczestniczyli ponadto w zajęciach ze sztuk walki, a także brali udział w nocnym alarmie. Został również przeprowadzony bieg na orientację, w trakcie którego uczniowie musieli wykazać się wiedzą z następujących działów: taktyka, szkolenie chemiczne, saperskie i łączność oraz strzelanie drużynowe.

Zajęcia rozpoczynały się każdego dnia o godzinie 6.00, a kończyły po zmierzchu. Każdy dzień szkolenia był bardzo intensywny, wymagał od uczniów zaangażowania i sprawności fizycznej.

Uczniowie klas drugich wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Słopnice odbyli marsz ścieżką historyczną 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, który w czasie II wojny światowej prowadził walki w rejonie góry Mogielica.

Uczniowie klas pierwszych brali udział w tradycyjnym nabożeństwie majowym, które oprócz uczestników obozu zgromadziło liczne grono byłych i obecnych nauczycieli naszej szkoły.

Nowiny 2015 to już piętnasty obóz terenowy w rejonie Mogielicy od momentu powstania klas wojskowych w 1999 roku.

Szczególne podziękowania należą się Dowódcy 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie oraz instruktorom prowadzącym zajęcia z młodzieżą. Ich pełne ofiarności zaangażowanie przyczyni się nie tylko do poszerzenia wiedzy i umiejętności uczniów ale również kreowania pozytywnego wizerunku żołnierza i służby wojskowej.

Wychowawcami klas byli Pani Beata Kumórkiewicz, Pan Krzysztof Przechrzta, Pan Grzegorz Dziadoń, Pan Stanisław Opach oraz Pan Jan Konieczny. Komendantem obozu był Pan płk Jan Dominik.

Skip to content