Mundurowi na Jabłońcu – 100 rocznica Bitwy Limanowskiej

W ramach obchodów setnej rocznicy bitwy na Jabłońcu w grudniu 1914 roku grupa młodzieży z JS Strzelec 2007 i klas mundurowych naszego Zespołu Szkół uczestniczyła w uroczystościach w Limanowej. Najpierw w programie była Msza Św. w Bazylice Matki Bożej Bolesnej, gromadząca mieszkańców limanowszczyzny, liczną delegację Węgrów na czele z biskupem polowym wojsk węgierskich a także zaproszonych gości. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na wzgórze Jabłoniec, aby obejrzeć przygotowaną rekonstrukcję walk z grudnia 1914 pomiędzy armią rosyjską i austro-węgierską. Po rekonstrukcji bitwy, przedstawiciele władz Polski, Węgier i Austrii oddali wspólnie hołd poległym w niej żołnierzom, spoczywającym na pobliskim cmentarzu. Dla młodzieży i opiekunów było to niesamowite przeżycie, a także niezapomniana lekcja historii pozostająca na długo w pamięci.

Skip to content