Obchody Święta Niepodległości

Tradycją naszej szkoły jest udział Uczniów i Nauczycieli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Aktywne zaangażowanie się w przeżywanie uroczystości patriotycznych jest świadectwem szacunku do Ojczyzny i dumy z bycia Polakiem. Te wartości stanowią jeden z ważnym komponentów wychowania w naszej szkole.
Dnia 7 listopada delegacja szkoły złożona z uczniów klas pierwszych oraz członków Organizacji Społeczno- Wychowawczej Strzelec uczestniczyła w obchodach Święta Niepodległości w Łososinie Górnej. Pani Dyrektor Jolanta Dunikowska- Wszołek w asyście uczniów klasy wojskowej złożyła wieniec pod Pomnikiem Legionistów, którego 70 rocznicę odsłonięcia obchodzimy 11 listopada 2014 roku. W cokole pomnika znajdują się urny z ziemią i prochami z cmentarzy wojennych: Orląt Lwowskich, z Katynia i Monte Cassino oraz z Porycka – miejsca kaźni Polaków na Kresach Wschodnich.
Dnia 11 listopada uczniowie naszej szkoły świętowali Odzyskanie Niepodległości na Chyszówkach i w Tymbarku. Uroczystość na Chyszówkach, na Przełęczy Edwarda Rydza – Śmigłego, zgromadziła licznie mieszkańców Ziemi Limanowskiej. Na przełęczy znajduje się krzyż postawiony w 1928r. oraz kamienny obelisk z 1938 r. postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich w 1914 r., dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego.
Apel Poległych w trakcie tej wyjątkowej uroczystości przeprowadził Dawid Górecki, uczeń klasy o profilu bezpieczeństwo publiczne. Uczniowie klasy wojskowej pełnili honorową wartę przy pomnikach.
Podczas uroczystości na płycie Tymbarskiego Rynku w szeregi Strzelca, poprzez złożenie przysięgi, wstąpiła liczna grupa uczniów naszej szkoły. Swoje przyrzeczenie składali oni na sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Tymbarku. Strzelcy przeprowadzili również Apel Poległych i złożyli z wójtem gminy Tymbark Panem Lechem Nowakiem wieniec od Rady Gminy Tymbark pod pomnikiem Orląt Lwowskich.

Skip to content