Maszerowali szlakiem legionów w 100 rocznicę czynu legionowego…

Pomimo bardzo trudnych warunków atmosferycznych grupa uczniów wzięła udział w dwudniowym XXI Rajdzie Górskim „Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej”.

Młodzież pokonała trasę : pierwszy dzień Laskowa – Sałasz – Góra Miejska –Dzielec- Łososina Górna . W Zespole Szkół Samorządowych nr 4 w Limanowej przygotowano bazę noclegową oraz wyżywienie dla uczestników rajdu.

Na cmentarzach wojennych w Laskowej, Korabiu-Jaworznej oraz pod pomnikiem legionowym w Łososinie Górnej, uczestnicy zapalili znicze oddając hołd poległym żołnierzom z okresu pierwszej wojny światowej.

W drugim dniu rajdu młodzież pokonała trasę z Łososiny Górnej przez Górę Pasierbiecką- Zęzów do Tymbarku. Tam na strzelnicy sportowej ZS im. KEN rozegrany został turniej strzelecki z broni pneumatycznej.

W grupie szkół gimnazjalnych zwyciężył Piotr Drożdżak z Zespołu Szkół Samorządowych nr 4 w Limanowej, miejsce drugie zajął Kacper Kordeczka z tymbarskiego Strzelca, miejsce trzecie uzyskał Sławomir Ryś z ZSS nr 4 w Limanowej.

W grupie szkół ponadgimnazjalnych celnym okiem popisał się Łukasz Tobiasz, miejsce drugie zajął Dominik Bujak, trzecie Mikołaj Mrózek wszyscy z ZSTiO w Limanowej.

Wśród opiekunów zwyciężyła Maria Gawron, drugie miejsce zajął Janusz Matras, trzecie Monika Jasica.

W konkursie kronik rajdowych w grupie gimnazjów zwyciężyła Kronika „Smerfetek” z Zespołu Szkół Samorządowych nr 4 w Limanowej, a w grupie szkół ponadgimnazjalnych kronika „Wędrowców z Mechanika” z ZSTiO w Limanowej.

Głównym celem tegorocznego rajdu było upamiętnienie 100 rocznicy Czynu Legionowego, wybuchu I wojny światowej oraz uczczenie pamięci legionistów walczących i poległych na terenie ziemi limanowskiej.
Organizatorami rajdu byli: Urząd Gminy w Tymbarku, Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Urząd Miasta Limanowa, JS nr 2007 im. kpt Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku, Koło PTTK „Tymbarskie Harnasie”, Zespół Szkół Samorządowych nr 4 w Limanowej.

Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Urząd Gminy w Tymbarku, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, Departament Promocji Obronności MON, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Firma Tymbark.

Skip to content