Spotkanie historyczne

21 listopada członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK z Limanowej gościli w Internacie Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku gdzie zaprezentowali pokaz pod tytułem: „Symbole konspiracji w okresie II Wojny Światowej na Podhalu”.

Młodzież uczestnicząca w spotkaniu mogła dowiedzieć się na przykład jak wyglądał ruch oporu w rejonie Mogielicy w Beskidzie Wyspowym, Gorcach i na Podhalu, kim byli żołnierze 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, jak walczyli z okupantem niemieckim, jakie mieli uzbrojenie i umundurowanie.

W spotkaniu historycznym brali udział uczniowie Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku z klas o profilu wojskowym, policyjnym, pożarniczym mieszkający w internacie, młodzież z tymbarskiego „Strzelca” oraz sympatycy i miłośnicy rekonstrukcji. Wszyscy mogli zobaczyć na żywo mundury, w których występowali rekonstruktorzy, broń, wyposażenie, stare fotografie pokazujące codzienne życie partyzantów, którzy walczyli z Niemcami, organizowali zasadzki i akcje zbrojne, ale także mieszkali w lesie na co dzień przez cały okres wojny.

Skip to content