Maszerowali szlakiem Legionów…

Blisko sto osób wzięło udział w jubileuszowym trzydniowym XX Rajdzie Górskim „Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej”. Młodzież pokonała trasę; Jurków – Ćwilin – Gruszowiec – Śnieżnica – Skrzydlna. W Zespole Placówek Oświatowych w Skrzydlnej przygotowano bazę noclegową oraz wyżywienie dla uczestników rajdu.

W drugim dniu rajdu uczestnicy odwiedzili Szkołę Podstawową w Stróży, gdzie mieściła się pierwsza Oficerska Szkoła Strzelecka którą kierował Marszałek Józef Piłsudski w 1913 roku, Miejscem docelowym wędrówki był Internat Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. Tam na strzelnicy sportowej rozegrany został turniej strzelecki z broni pneumatycznej. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężył Maciej Banach z Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku-członek tymbarskiego Strzelca a grupie szkół średnich celnym okiem popisał się Krzysztof Odziomek z ZSTiO w Limanowej. Wśród opiekunów zwyciężyła Maria Gawron z ZSTiO w Limanowej.

W ostatecznej rywalizacji, czyli konkursie kronik rajdowych w grupie szkół gimnazjalnych zwyciężył tymbarski „Strzelec 2007″, drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z Gimnazjum w Skrzydlnej. W rywalizacji szkół średnich zwyciężyła drużyna z ZSTiO w Limanowej, drugie miejsce ZSZiO w Limanowej a trzecie ZS Tymbark.

Bardzo ciekawą ekspozycję prywatnych albumów i pamiątek dotyczących pierwszej wojny światowej w tym walk Legionów Józefa Piłsudskiego, oraz cmentarzy wojennych z pierwszej wojny światowej zaprezentował młodzieży Ireneusz Piszczek- funkcjonariusz policji w Limanowej. Zebrane przez niego zbiory posłużyły młodzieży w przybliżeniu zarysu historycznego wojny i działań Legionów Polskich na ziemi limanowskiej.

W sobotę na zakończenie rajdu w ramach obchodów XX – lecia reaktywacji tymbarskiego Strzelca rozegrany został turniej piłkarski o puchar dowódcy jednostki tymbarskiego Strzelca. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Zakopanego zaprezentowali młodzieży sprzęt i wyposażenie.

W zakończeniu rajdu udział wzięli: dyrektor Zespołu Szkół im KEN w Tymbarku Jolanta Dunikowska – Wszołek, prezes OSP Tymbark druh Stanisław Przybylski, komendant gminny strażaków druh Zbigniew Kaptur, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach Marek Mrózek, Grzegorz Dziadoń, insp.Marek Matuła i insp.Marian Milewski ZS Strzelec okręg Rzeszów, a także kadra dowódcza tymbarskiego Strzelca.

Nagrody dla zwycięzców ufundowali: IPN, MOT Kraków, PZU, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Firma Emiter, Urząd Gminy w Tymbarku, Firma Tymbark MWS, Roman Pasyk, Firma Gold- Drop Limanowa, Firma Joniec, Firma Esteta.

Skip to content