Zawody Sportowo-Obronne “Harnaś 2013”

Powiatowe Zawody Sportowo-Obronne p.k. „Harnaś-2013″ otworzyła Pani Jolanta Dunikowska-Wszołek – Dyrektor Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. Powitała wszystkich przybyłych gości oraz młodzież uczestniczącą w zawodach wraz z opiekunami. Podziękowała również wszystkim fundatorom nagród i upominków. Poinformowała również, że jednym z fundatorów pucharów i nagród rzeczowych jest współpracująca z naszą szkołą: Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „APEIRON” w Krakowie. Następnie głos zabrali zaproszeni goście w osobach: Starosty Powiatu Limanowskiego – Jana Puchały, Wójta Gminy Tymbark – Lecha Nowaka oraz Dyrektora Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Limanowej – Artura Krzaka. Miłym akcentem było wręczenie przez Wójta Gminy Tymbark, pana Lecha Nowaka, pamiątkowych dyplomów i upominków książkowych dla płk Jana Dominika oraz Grzegorza Dziadonia, za wkład i zaangażowanie w realizacji zadań obronnych i obrony cywilnej na terenie Gminy Tymbark.

Organizatorzy:
– Starostwo Powiatowe w Limanowej,
– Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku,
– Urząd Gminy w Tymbarku,
– JS Nr 2007 ZS „Strzelec” OSW Tymbark,
– UKS „Tymbark”,
– LOK Limanowa.

Termin i miejsce:
Zawody odbyły się 20 czerwca 2013 r. na stadionie rezerwowym w Tymbarku.

Uczestnictwo:
W zawodach uczestniczyły drużyny 3-osobowe w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców, reprezentujące gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Rywalizacja odbywała się na 4-kilometrowym torze przeszkód, w czasie pokonywania którego zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami udzielenia pomocy przedmedycznej, sprawnym posługiwaniem się środkami chemicznej ochrony osobistej, celnymi rzutami granatem. Część toru należało pokonać czołgając się oraz wspinając po linie. Należało również rozwinąć i nawiązać łączność oraz wykazać się „celnym okiem” na strzelnicy. Na koniec uczestnicy musieli przeprawić się przez rzekę za pomocą pontonu, by dotrzeć do mety. Łącznie na starcie stanęło 26 zespołów.

W kategorii gimnazjów wystartowało 9 drużyn: ze Skrzydlnej, Słopnic, Limanowej, Jurkowa i z Tymbarku.

W kategorii dziewcząt wystartowało 7 zespołów. Były to reprezentacje następujących szkół:

– Zespół Szkół Nr 1 w Mszanie Dolnej,
– II LO Limanowa przy ZSTiO w Limanowej,
– Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku.

Wśród dziewcząt zwyciężyły:

I miejsce               
„Jan Team” z ZS im. KEN w Tymbarku w składzie: Marie Jędrzejek, Anna Malacina, Anna Tworek. w czasie 37 min. 10 sek.,

II miejsce „Blondynki” z „II c” w składzie: Ewelina Syc, Magda Burek, Magda Sewioło. w czasie 39 min. 54 sek.

W kategorii chłopców wystartowało 10 zespołów z następujących szkół:

– ZS „Strzelec” OSW JS 2007 Tymbark,
– Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej,
– Zespół Szkół Nr 1 w Mszanie Dolnej,
– ZSOiZ „Ekonomik” w Limanowej,
– Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku.

III miejsce zajęli chłopcy z „II c” w składzie: Dariusz Różański, Adam Barszczewski, Damian Bogucki. w czasie 32 min. 34 sek.

Nagrody zwycięzcom wręczali: płk Jan Dominik, Leszek Lach i Grzegorz Dziadoń – Radny Powiatu Limanowskiego. Gościem zawodów był również komendant ZS „Strzelec” nr 2007 oddział Tymbark – Robert Nowak.

Po zakończeniu zawodów pokaz sprawności i walki wręcz , dali uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół w Tymbarku pod opieką kolegi Stanisława Opacha – instruktora walki wręcz w naszej szkole. Ponadto członkowie Stowarzyszenia Miłośników Militariów „ORĘŻ” w Limanowej, panowie: Mieczysław Sukiennik i Józef Kruczek, zorganizowali pokaz broni kolekcjonerskiej. Obydwa pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Potem wszystkich uczestników, opiekunów i zaproszonych gości organizatorzy zawodów poczęstowali tradycyjną żołnierską grochówką a także soczkami, przekazanymi na te zawody przez Firmę TYMBARK S. A.

Zawody przygotowali i przeprowadzili:
Leszek Lach – Sędzia Główny zawodów,
Grzegorz Dziadoń – Sędzia pomocniczy,
płk Jan Dominik – Sędzia pomocniczy,
Henryk Sołtys – Sędzia pomocniczy,

a także nauczyciele i uczniowie klas wojskowych tymbarskiego Zespołu Szkół.

Skip to content