Obóz szkoleniowy klas policyjnych

Działania w terenie z użyciem psów tropiących, pomoc przed medyczna, rozpoznawanie zagrożeń, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, techniki interwencji, środki przymusu bezpośredniego, oto niektóre elementy z obszernej tematyki szkolenia młodzieży z pierwszych klas policyjnych na obozie terenowym w Słopnicach Górnych w dniach 20-24 maja 2013 roku.

Pierwszy dzień to rozbijanie obozowiska i poprawa kondycji poprzez wycieczkę turystyczną na Mogielicę, kolejny to działania druhów z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej i ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopnicach Dolnych. Następnie ćwiczenia z tymbarskimi uczniami prowadzili funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej – placówka w Piwnicznej i Zakopanem. Straż Graniczna przywiozła sprzęt i wyposażenie, specjalistyczne samochody do zadań specjalnych, wszystko to co używa w czasie służby. Dodatkowo elementy szkolenia w zakresie ochrony osób i mienia realizowali instruktorzy z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego z Krakowa.

Ostatnie dwa dni były przeznaczone na zajęcia z Komendą Powiatową Policji w Limanowej, oraz z Wojewódzką Komendą Policji w Krakowie. W tym czasie funkcjonariusze odbyli mnóstwo zajęć z technik interwencji, środków przymusu bezpośredniego, zabezpieczenia miejsca zdarzenia, wykorzystania psów na służbie, elementów kryminalistyki i innych. Dodatkowo odbyła się także „Majówka” z zaproszonymi gośćmi. Na zakończenie wspólnie zostały upieczone kiełbaski na grillu.

Oprócz tego uczniowie uczestniczyli także w zajęciach dodatkowych z orientacji w terenie, wykorzystaniem mapy i kompasu, strzelectwa i sztuk walki wręcz. Były rozgrywki w piłkę siatkową a także późnym popołudniem wyjazdy na basen do Limanowej.

Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku składa serdeczne podziękowanie wszystkim służbom mundurowym, za bezinteresowną pomoc, przy realizacji bogatego programu szkolenia.

Józef Banach

Skip to content