MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU obchodzony jest od 1961 roku. Ustanowił go Międzynarodowy Instytut Teatralny na pamiątkę inauguracji w Paryżu (27 marca 1957 roku), Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.      Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau – francuski poeta, dramaturg, scenarzysta oraz reżyser filmowy.

27 marca – to święto ludzi teatru. To uroczysty dzień dla twórców, realizatorów, aktorów, pracowników teatru, ale też dla tych, którzy nadają sens teatrowi, bez których teatr nie istnieje – dla WIDZÓW. Tym razem, w Międzynarodowym Dniu Teatru nie spotkamy się  na widowni, obostrzenia pandemiczne sprawiły, że wszystkie teatry  znowu zostały zamknięte, możemy się  umówić wyłącznie w Internecie.

Życzmy więc sobie wzajemnie, byśmy jak najszybciej znowu spotkali się w rzeczywistym świecie, bez maseczek, rękawiczek i akcji w mediach społecznościowych. Byśmy  przeszli przez foyer i zasiedli wygodnie w fotelach. Niech jak najszybciej zgasną światła i podniesie się kurtyna. Niech teatr wróci tam, gdzie jest jego miejsce. Do teatru.

A póki co … w okresie Świąt Wielkanocnych Teatr STU (Kraków), zaprasza do uczestnictwa w transmisjach online znakomitych, archiwalnych spektakli Teatru STU. Tym razem zobaczyć będzie można mistrzowski monodram Jerzego Treli „Rozmowy z diabłem” oraz legendarny „Scenariusz dla trzech aktorów”. Gorąco polecamy!!!

Skip to content