27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Organizacja Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 roku uchwaliła 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym dniu obchodzimy zarazem rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau (Oświęcim) przez Armię Czerwoną. Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 mln, jedną trzecią stanowiły dzieci. Temat holokaustu ale także rasizmu, ksenofobii wciąż jest aktualny, na całym świecie rozgrywają się wciąż tragedie wywołane  różnego rodzaju uprzedzeniami, wciąż giną ludzie. Dlatego wciąż  potrzebne jest nauczanie o tolerancji aby przeciwstawiać się wszelkiego rodzaju ekstremizmom.

Poniżej  na zdjęciu, prezentuje Wam  książki dostępne obecnie w naszej szkolnej bibliotece, które podejmują problematykę holokaustu. Część jest wypożyczona (jak np. Dziennik Anne Frank, o którym poniżej), tematyka wojenna cieszy się u Was dość  dużym zainteresowaniem. Jeżeli możecie jakąś wypożyczyć w waszych publicznych bibliotekach  – gorąco polecam. Ale możecie także obejrzeć kilka ekranizacji.

Chłopiec w pasiastej piżamie – amerykańsko-brytyjski film z 2008 roku. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Mark Herman. Film jest adaptacją książki Johna Boyne pod tym samym tytułem, wydanej w 2006 roku.  

Pamiętnik Anny Frank  to  amerykański film z 1959 roku, będący adaptacją sztuki teatralnej pod tym samym tytułem nagrodzonej Pulitzerem powstałej na podstawie dziennika Anny Frank, napisanego przez nią, podczas ponad dwuletniego pobytu w ukryciu jej rodziny oraz czwórki znajomych w czasie niemieckiej, nazistowskiej okupacji Holandii. Film został wyreżyserowany przez George’a Stevensa i otrzymał  aż trzy Oscary.

Pożegnanie z Marią – polski film dramatyczny z 1993 w reżyserii Filipa Zylbera. Film jest swobodną adaptacją opowiadania Tadeusza Borowskiego o tym samym tytule z 1947 roku.

Korczak – film biograficzny z 1990 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, nakręcony na podstawie scenariusza Agnieszki Holland w koprodukcji polsko-niemiecko-brytyjskiej. Jest to opowieść o Januszu Korczaku, polskim lekarzu żydowskiego pochodzenia.

Zdążyć przed Panem Bogiem – telewizyjna adaptacja książki Hanny Krall. Opowieść o Marku Edelmanie, zastępcy komendanta powstania w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku, który po wojnie został ordynatorem oddziału reanimacji w jednym z łódzkich szpitali.

Myślę, że zarówno książka, jak i film może być fajną propozycją na długie zimowe wieczory….

Pozdrawiam wasza bibliotekarka Lucyna Woźniak

Skip to content