Sukcesy w konkursie filozoficznym Sapere Aude

Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Orkana wraz z Wydziałem Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, było inicjatorem i organizatorem I Powiatowego Interdyscyplinarnego Konkursu Filozoficznego “Sapere Aude”. Uczniowie mogli wybrać jedną z trzech form (esej/wypracowanie, praca literacka, plakat/mem), aby wyrazić swoje stanowisko na jeden z zaproponowanych przez organizatora tematów:
– Co to znaczy poznać samego siebie? 
– Na czym polega szczególna relacja między wiarą a rozumem?
– Szczęście – co to takiego?
– Czy dziś potrzebujemy jeszcze przyjaciół?
– Czy cenić przyjaźń wyżej niż prawdę?

Za inspirację do tworzenia prac miały posłużyć teksty wielkich Myślicieli: encyklika Jana Pawła II “Fides et ratio”, “Wyznania” św. Augustyna i “Etyka Nikomachejska” Arystotelesa. 

W dniu 28 lutego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej odbyła się Gala Finałowa Konkursu, na której zostały wręczone dyplomy i nagrody rzeczowe. Autorzy najlepszych esejów w kategorii szkół średnich wygrali wycieczkę do Warszawy, zwiedzanie Sejmu, wraz z Urszulą Nowogórską. 

Uczniowie naszej szkoły odnieśli następujące sukcesy:

Licealiści w  kategorii esej/ wypracowanie:
III miejsce Robert Syrek
W kategorii prace literackie:
Wyróżnienie:
Kacper Krajewski

W kategorii plastycznej – plakaty:
I miejsce: Anna Żelazny
II miejsce: Jakub Płachta
III miejsce: Piotr Pyszny
Wyróżnienia:
Izabela Jurkowska
Wiktoria Filus
Sabina Wilczek

Skip to content