Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 lutego, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Gminie Tymbark odbyły się gminne obchody tego święta.
O godzinie 12.00 w Bibliotece Publicznej w Tymbarku rozpoczęła się konferencja, której celem było upamiętnienie żołnierzy wyklętych. Wydarzenie zorganizowane wspólnie przez Wójta Gmina Tymbark i tymbarskiego Strzelca rozpoczęliśmy od przywitania przybyłych gości: księży z Parafii Tymbark z ks. dr. Janem Banachem na czele, Przewodniczącej Rady – Zofii Jeż, Radnych, Dyrektor ZS im. KEN w Tymbarku – Jolanty Dunikowskiej-Wszołek oraz wszystkich przybyłych nauczycieli i uczniów placówek oświatowych z Gminy Tymbark, którego dokonał Gospodarz – Wójt Paweł Ptaszek. Wójt nakreślił także krótko zasługi polskiego podziemia niepodległościowego oraz jego wpływ na losy państwa polskiego. Następnie wręczono nagrody zwycięzcom Turnieju Strzelectwa Sportowego o Puchar Wójta Gminy Tymbark z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanego przez Panią Barbarę Janczy, tymbarskiego Strzelca i ZS im. KEN w Tymbarku. 
Kolejnym punktem południowego spotkania była prelekcja dr. Piotra Sadowskego, wykładowcy PPWSZ w Nowym Targu pt. Niezłomni. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1963. Poparty prezentacją multimedialną wykład przybliżył zgromadzonym w tymbarskiej bibliotece gościom rys historyczny walk partyzanckich na ziemi polskiej oraz sylwetki kluczowych przywódców i działaczy podziemia niepodległościowego.
Podczas uroczystości starszy strzelec Jakub Musiał odczytał także list Wiceministra Finansów – Wiesława Janczyka, który skierował kilka słów do organizatorów
W zawodach udział wzięło 57 osób : dzieci i młodzieży z tymbarskich szkół oraz rodziców i opiekunów.

Wyniki zawodów strzeleckich oraz galeria zdjęć z konferencji dostępne są tutaj.

Najlepsi otrzymali puchary , medale , dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy w Tymbarku. Najlepsza strzelczyni oraz strzelec z kategorii 2002-2004 otrzymali pamiątkowe książki ufundowane przez p. Dyrektor Jolantę Dunikowską- Wszołek .
Dekoracja zwycięzców odbyła się podczas uroczystego spotkania w Bibliotece Gminnej w Tymbarku , którą dokonał Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek , pani Dyrektor ZS im. KEN w Tymbarku Jolanta Dunikowska- Wszołek oraz płk. Jan Dominik.
Zawody odbyły się przy komisji sędziowskiej w składzie : płk Jan Dominik, Barbara Janczy , Patrycja Pęcek.
Organizatorami zawodów byli: Urząd Gminy w Tymbarku, Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, Szkoła Podstawowa w Tymbarku i Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS “Strzelec” OSW w Tymbarku.

Skip to content