Spotkanie z poetą

9 marca gościliśmy w naszej szkole Pana Marcina Urbana – fraszkopisarza, poetę, satyryka. O swojej twórczości on sam mówi: jest konkretna i błyskotliwa, a sam autor, wydobywając szczegóły, które zasługują na filozoficzne rozważania, choć jest surowy w ocenach, nie stroni od humoru. Refleksje o wszelkich sferach życia zostały zaskakująco spuentowane i dla zachowania prostoty ujęte kompozycyjnie w postać typowych wierszy stroficznych. Tradycyjna forma, wydobywająca piękno rymu i rytmu nadaje im niepowtarzalny urok, nawet przy bardzo nostalgicznej tematyce i dramatycznych motywach czyni tę poezję wyważoną i spokojną, a optymizm autora, wierzącego w zwycięstwo dobra nad złem, zaczyna udzielać się czytelnikowi. Dzięki romantycznej stylistyce i klasycznej budowie wiersze te są łatwe w odbiorze oraz interpretacji w postaci piosenek.
W spotkaniu brali udział uczniowie z klas IA, IIB i IIIC wraz z Panią Dyrektor Jolantą Dunikowską- Wszołek oraz nauczycielami, Paniami: Dorotą Dunikowską, Lucyną Woźniak i Małgorzatą Kulig.
Miłą niespodzianką dla naszego gościa było wykonanie przez nasze uczennice jego utworu „Krzyk”.
Pan Marcin Urban prezentował swoje utwory, przeplatane żartem gawędą, zabawną puentą. Fraszkom towarzyszyły refleksje o życiu, ciekawe anegdoty i błyskotliwe uwagi. Nasz gość za temat swojego wystąpienia obrał sobie szczęście – talenty – pogodę ducha i radość. Udało mu się nawiązać niepowtarzalny kontakt z młodzieżą, która odczytywane utwory nagradzała salwami śmiechu i gromkimi brawami.
Spotkanie przebiegało w radosnej, twórczej atmosferze. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki od Autora w postaci pocztówek z fraszkami. Na zakończenie Pan Marcin Urban podpisywał tomiki swoich wierszy i prowadził indywidualne rozmowy z czytelnikami.

Wszystkim naszym czytelnikom dedykujemy Fraszkę o fraszkach:

Fraszka – to olśnienie puentą

Której starczy sekund parę

By rozjaśnić ludzkie serca

I odpędzić myśli szare.

Po więcej fraszek, wierszy i bajek zapraszamy na stronę internetową Pana Marcina Urbana.

Skip to content