Upamiętnili bitwę limanowską

W Tymbarku w 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej i Bitwy Limanowskiej w dniu 11 grudnia 2014 roku zorganizowano Marszobieg Pamięci.
W tej niecodziennej imprezie udział wzięli uczniowie gimnazjów w Tymbarku i Piekiełku oraz młodzież klas mundurowych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku. Kolumną marszową dowodził plutonowy ZS Karol Natonek z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im kpt Tadeusza Paolone ZS „Strzelec ” OSW w Tymbarku. Na Rynku wszystkich uczestników marszobiegu przywitał wójt gminy Tymbark Pan Paweł Ptaszek, który podziękował młodzieży i opiekunom za udział w tej patriotycznej imprezie.

Genezę wybuchu wojny i znaczenie bitwy na górze Jabłoniec w Limanowej przedstawiła Monika Smaga uczennica Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku. W I wojnie światowej udział brały 33 państwa i około 70 milionów żołnierzy, z których 10 milionów poległo a 20 milionów zostało rannych. Wojna zburzyła stary porządek – rozpadła się monarchia austro – węgierska, Niemcy i Austria stały się republikami, powstała Rosja Radziecka. W wyniku niezmordowanej działalności patriotów, walczących za sprawę polską pod różnymi sztandarami, po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku odrodziła się również Rzeczpospolita Polska.
Marszobieg Pamięci upamiętniał jedno z wydarzeń tamtych czasów: operację łapanowsko – limanowską, zwaną również bitwą pod Limanową. Bitwa ta związana jest z walkami toczonymi na przełomie listopada i grudnia 1914 roku przez wojska austro – węgierskie, wzmocnione korpusem niemiecki, z wojskami rosyjskimi. W bojach brały również udział Legiony Józefa Piłsudskiego. Jabłoniec – obok innych miejscowości – to teren najcięższych walk w trakcie tej operacji.

Czterdziestu młodych ludzi z flagami państw zaangażowanych w bitwie tj. Polski, Węgier, Austrii i Rosji zakończyła marszobieg na cmentarzu wojennym nr 365 w Tymbarku. Tam wójt gminy Pan Paweł Ptaszek wraz z radnym Jarosławem Oleksym w asyście tymbarskich Strzelców złożyli wieniec od wójta i Rady Gminy Tymbark w 100 rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej i bitwy limanowskiej, delegacje tymbarskiego Strzelca, Gimnazjum Samorządowego i Zespołu Szkół w Tymbarku z Dyrektor tej placówki oświatowej Panią Jolantą Dunikowską – Wszołek na czele zapalili znicze, a ksiądz Stanisław Kaczka odmówił modlitwę za poległych w pierwszej wojnie światowej. Nad bezpieczeństwem uczestników marszobiegu czuwała Ochotnicza Straż Pożarna w Tymbarku, a pragnienie gasiły napoje ufundowane przez Firmę Tymbark. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali okolicznościową plakietkę.
Organizatorami imprezy byli: Urząd Gminy w Tymbarku, Gimnazjum Samorządowe w Tymbarku, Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, Jednostka Strzelecka nr 2007 im kpt Tadeusza Paolone ZS ” Strzelec ” OSW w Tymbarku i Ochotnicza Straż Pożarna w Tymbarku.

Skip to content