Mam haka na raka

Dnia 15 lutego ulicami Tymbarku przemaszerował wielobarwny pochód, będący manifestacją zaangażowania uczniów tymbarskich szkół i członków lokalnej społeczności w ogólnopolską akcję „Mam haka na raka”.

„Dzień Hakowicza”, bo taką nazwę nosi to wydarzenie, został zorganizowany przez uczniów Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku. W  przeprowadzenie akcji zaangażowali się  również: Wójt Gminy Tymbark, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Komisariat Policji i Gminna Biblioteka Publiczna w Tymbarku.

Ważnym elementem „Dnia Hakowicza” był marsz ulicami Tymbarku. Uczestniczyli  nim uczniowie Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej  w Tymbarku z klas wojskowych, policyjnych i pożarniczych; przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego oraz gimnazjaliści z Gimnazjum Samorządowego. Młodzież ze szkoły ponadgimnazjalnej niosła transparenty, zaś napotkanym mieszkańcom Tymbarku rozdawała ulotki, zachęcając ich tym samym do przyłączenia się do akcji i zainteresowania problematyką profilaktyki nowotworów.

Finałem akcji była sesja poświęcona tematyce nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem raka skóry. Uczestnicy „Dnia Hakowicza”, zgromadzeni w Bibliotece Publicznej w Tymbarku mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów. Pierwszy z nich przygotowany został przez uczennice ZS im. KEN, drugi przez Panią mgr Urszulę Chrobak – Kochman – lekarza dermatologa.

Celem akcji „Mam haka na raka” jest zainteresowanie jak największej liczby osób problematyką stale utrzymującej się wysokiej zachorowalności na nowotwory. Ten często niedostrzegany, poważny problem społeczny i zdrowotny ma jedyno najważniejsze rozwiązanie – odpowiednio wczesne i skutecznie prowadzone działania profilaktyczne. Działania takie jak „Dzień Hakowicza” mają za zadanie trafić do coraz szerszej grupy osób oraz pomagać w przełamywaniu strachu i wstydu przed badaniami. Każde uratowane ludzkie życie jest bezcenne i stanowi sens podejmowania tego typu akcji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację „Dnia Hakowicza”. Mamy nadzieję, że ta pierwsza wspólna akcja będzie początkiem podejmowania przez nas kolejnych ważnych, ale też czasem trudnych społecznych tematów.

Skip to content