MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

To temat ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. W Tymbarku eliminacje gminne zorganizowano w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymbarku.
Celem turnieju jest popularyzacja przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej - mówi druh Zbigniew Kaptur, komendant gminny strażaków. W szczególności służy popularyzacji wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego kończy Zbigniew Kaptur.
Turniej przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy pisemny test składający się z 40 pytań, który pozwolił wyłonić po pięciu finalistów w każdej grupie wiekowej. W drugim etapie uczestnicy odpowiadali na 5 pytań zawartych w losowanych zestawach.
Ostateczna klasyfikacja turnieju przedstawia się następująco:

W grupie szkół ponadgimnazjalnych:
1. Małgorzata Giza MDP Tymbark, 2. Joanna Giza MDP Tymbark, 3.Sebastian Chyc - Kuros, 4. Rafał Janeczek, 5. Adam Dziadkowiec, wszyscy uczniowie klas wojskowych z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku.
Po dwie osoby z każdej grupy wiekowej reprezentować będą gminę Tymbark w eliminacjach szczebla powiatowego.
Komisji sędziowskiej przewodniczył kpt Tomasz Kaptur z Komendy Powiatowej PSP w Limanowej.
Organizatorami turnieju byli: Urząd Gminy w Tymbarku, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tymbarku, OSP Tymbark oraz druh Dariusz Molek, który przygotował pytania konkursowe.
Nagrody zwycięzcom wręczali: wójt gminy Tymbark dr Paweł Ptaszek, druh Kazimierz Dziadoń, prezes zarządu oddziału gminnego ZOSP RP w Tymbarku, druh Zbigniew Kaptur, komendant gminny strażaków, kapitan Tomasz Kaptur z PSP w Limanowej, a ich fundatorami byli: Firma FAKRO z Nowego Sącza, Urząd Gminy w Tymbarku, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, Firma Tymbark MWS, OSP Tymbark i PZU. Smaczny posiłek dla uczestników turnieju ufundował Urząd Gminy w Tymbarku, który przygotowali Maria i Stanisław Przybylscy.

 

KATASTROFY BUDOWLANE - ĆWICZENIA MDP

Dnia 14.01.2016 r. odbyły się zajęcia, których tematem były katastrofy budowlane. Podczas zajęć zostały ukazane metody wyciągania osób poszkodowanych, które zostały przygniecione przez różne elementy budowlane oraz jakimi sprzętami posługuje się straż pożarna w takiej sytuacji. Na terenie ćwiczeń został też zorganizowany punkt medyczny, gdzie uczestnicy zajęć udzielali pomocy osobom poszkodowanym. Zajęcia odbyły się w dwóch częściach teoretycznej i praktycznej.

ZAJĘCIA MDP - WYPADEK W LESIE

Tematem działań był wypadek podczas prac w lesie oraz poszukiwania zaginionej grupy osób w masywie leśnym Góry Paproć.
Dwie roty pracując wspólnie, wydobywały 2 osoby przygniecione przez ciężkie drzewa. Do działań użyto hydrauliczne narzędzia ratownictwa technicznego oraz sprzęt medyczny.
Dodatkowo z pozytywnym skutkiem zakończyły się poszukiwania grupy osób, przy użyciu sprzętu oświetleniowego oraz łączności radiowej.

MDP - RATOWNICTWO DROGOWE

Dnia 5 listopada 2015 roku odbyły się zajęcia z ratownictwa drogowego. Na zajęciach przedstawione zostały sprzęty których używa sie przy wypadkach drogowych czy przy przygnieceniach. Młodzież w trakcie zajęć zapoznawała się ze sprzętami takimi jak nożyce hydrauliczne rozpieracz ramieniowy czy kolumnowy oraz innymi sprzętami, którymi strażacy posługują się podczas akcji . Zajęcia miały charakter teoretyczny z lekką praktyką.

ZAJĘCIA MDP - POŻARY BUDYNKÓW MIESZKALNYCH I EWAKUACJA

Dnia 6 pażdziernika dzięki uprzejmości p. Wawrzyniaka Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza mogła przeprowadzić ćwiczenia praktyczne w pomieszczeniach budowlanych, nowobudowanego budynku mieszkalnego. Dodało to realizmu i pomogło przekonać się młodzieży o wymiarze wysiłku, jaki muszą podjąć strażacy, podczas poruszania się podczas akcji gaśniczej w przestrzeniach zamkniętych.
Podczas zajęć strażacy z OSP Tymbark i OSP Murzasichle koordynowali każdy ruch naszych przyszłych ratowników i służyli cennym doradztwem.
Działania prowadzone były przez 2 roty gaśnicze, rotę pomocniczą i zastęp medyczny.
Wyzwaniem był pożar pomieszczeń mieszkalnych, dachu oraz 2-3 osoby poszkodowane do ewakuacji. Nie zabrakło także uwalniania za pomocą hydrauliki i profesjonalnego fantoma z notorycznym objawem nzk.

NASZA DRUŻYNA POŻARNICZA

24 września na pierwszym po wakacjach spotkaniu i po krótkiej integracji z nowymi członkami rozpoczęliśmy naukę radzenia sobie z coraz trudniejszymi założeniami z tematyki gaszenia pożarów. Młodzież musiała sobie poradzić z budową linii gaśniczej na odległość ponad 100m w wyniku utrudnionego dojazdu do miejsca zdarzenia. Dodatkowo zwróciliśmy szczególną uwagę na pracę przy rozdzielaczu oraz na różne sposoby natarcia. Nie zabrakło także prac zasilających samochód GBARt MAN, których zadaniem było odpowiednie zasilenie z motopomy pływającej, bez spadku wydajności na linii gaśniczej.

2013. Zespół Szkół im.KEN w Tymbarku
By: Fresh Joomla templates