Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku

EUROWEEK 2018- SZKOŁA LIDERÓW

Utworzono: sobota, 03, listopad 2018

W dniach 22-26 pażdziernika 2018 uczniowie Zespołu Szkół w Tymbarku w liczbie 17 osób wraz z koordynatorem projektu panią Małgorzatą Ryś oraz panią Ireną Ociepką uczestniczyli w międzynarodowym programie EuroWeek - Szkoła Liderów, współfinansowanym przez Unie Europejską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zajęcia odbywały się w malowniczo położonym ośrodku wypoczynkowym w Lądku Zdroju w Kotlinie Kłodzkiej. Prowadzone one były w formie interaktywnych warsztatów, gier multimedialnych, inscenizacji, dyskusji, debat i praktycznych ćwiczeń przez wolontariuszy z Urugwaju, Niemiec, Filipin, Meksyku, Chin, Chorwacji, Hondurasu, Kenii, Etiopii, Argentyny, Dominikany, Finlandii, Gwatemali, Hiszpanii, Turcji, Indii, Ugandy, Macedonii, Litwy, Estonii oraz Peru. Mimo różnicy w poziomie znajomości języka uczniowie doskonale radzili sobie w takich zadaniach jak: praca w grupach, odgrywanie ról, autoprezentacje, konstruowanie czy opisywanie nietypowych wynalazków przyszłości. Program EuroWeek złożony był z sześciu bloków tematycznych, takich jak: 

1. Praca w grupie,
2. Kierowanie,
3. Kultury świata,
4. Europa-stosunki międzynarodowe,
5. Bycie liderem,
6. Studia i praca.

Szeroki program zajęć obejmował także udział naszych uczniów w prezentacjach krajów nie tylko Unii Europejskiej, ale również z całego świata. Uczniowie poznali różnorodność kulturową, geograficzną wielu państw oraz zapoznali się z tradycjami, religią i zwyczajami z różnych stron świata, a także mieli okazję poznania muzyki i nauki tańców narodowych z krajów wolontariuszy goszczonych przez EFM. Regionalne tańce omawianych państw zaczynały codzienne zajęcia, a nowe taneczne umiejętności wykorzystywane były w trakcie wieczornych wspólnych tańców. Dzięki temu uczestnicy nauczyli się tolerancji i szacunku, a jednocześnie podnosili swoje umiejętności językowe bowiem każdy uczestnik prowadził konwersację w języku angielskim. Do twórczej, aktywnej pracy rozgrzewali ich pełni pozytywnej energii wolontariusze. Profesjonalne podejście prowadzących oraz ich otwarte usposobienie pozwoliły przełamać bariery językowe. Nowoczesne metody i techniki pracy na zajęciach wpłynęły na rozwój kreatywności i zdolności komunikacyjnych uczniów , ukształtowanie ich umiejętności interpersonalnych, budowanie pewności siebie oraz integracje kulturową. Uczniowie nie tylko nauczyli się współpracy z wolontariuszami ,ale także nawiązali dobre relacje z młodzieżą ze szkoły z Legionowa i Katowic, którzy wraz z nami uczestniczyli w obozie. W trakcie trwającego projektu uczestnicy mieli szanse zapoznania się z zasadami projektów Wolontariatu Europejskiego, jak i również międzynarodowych wymian młodzieży. Jednym z punktów programu była wycieczka po Lądku Zdroju. Uczniowie zwiedzili zamek na skale, kryty most oraz centrum uzdrowiskowe.
Udział w obozie był świetnym sposobem na niestandardowa naukę języka angielskiego i niepowtarzalną szansą na poznanie wspaniałych ludzi. Wyrazem zadowolenia naszych uczniów jest fakt, iż wyrazili oni nadzieję na ponowny swój udział w kolejnej edycji programu EuroWeek w następnym roku.

2013. Zespół Szkół im.KEN w Tymbarku
By: Fresh Joomla templates